FUNDACJA „N.S.J. - RODZINA”  
KRS: 0000323481  
PEKAO S.A 68124031451111001022833867  

VI. Orszak Trzech Króli

Uroczystość Objawienia Pańskiego, zwana potocznie świętem Trzech Króli, Kościół na Wschodzie obchodzi już od III wieku (na Zachodzie zaczęto je obchodzić 100 lat później). Słowo „objawienie” pochodzi z języka greckiego (epifania) i oznacza zjawienie się. Pełnia objawienia dokonuje się w osobie Jezusa, który przychodzi jako Syn Boga by odkupić świat z jego win. Pismo Święte nie wspomina o królach, ale o magach lub mędrcach przybyłych ze Wschodu. Podążając za gwiazdą przybyli oni, aby pokłonić się Nowonarodzonemu Królowi Żydowskiemu. Pokłon jaki złożyli przybysze symbolizuje całą rodzinę ludzką, która oddaje cześć Dziecięciu. Chrystus nie przybywa więc tylko dla Narodu Wybranego, ale dla całej ludzkości. Dary jakie zostały złożone oznaczają wiarę w Jezusa jako prawdziwego człowieka (mirra), prawdziwego Boga (kadzidło) oraz króla (złoto). Liczba przybyłych Mędrców pozostaje nieznana. Symbolicznie ustalono ją na podstawie ilości złożonych darów.

W 2009 roku po raz pierwszy w naszym kraju zorganizowano Orszaki Trzech Króli. W naszym mieście pierwszy orszak odbył się w roku 2013. Ta manifestacja wiary i przywiązania do życia zgodnego z wartościami chrześcijańskimi cieszy się dużą popularnością.

Tradycyjnie już z czterech parafii dekanatu tomaszowskiego przybyły trzy Orszaki aby złożyć dary Jezusowi na "scenie Narodzenia", przy naszej świątyni. W tym roku po raz pierwszy w role Świętej Rodziny wcieliła się rodzina p. Kwiatkowskich (Maryja - p. Sylwia, św. Józef - p. Robert, Jezus - Błażejek oraz pastuszek - Marysia). Przed przybyciem Orszaków, zgromadzeni przed sceną wysłuchali utworów przygotowanych przez zespół muzyczny. Przybywające Orszaki powitane zostały śpiewem kolęd oraz brawami. Przy okazji święta Trzech Króli zostały ogłoszone wyniki miejskiego konkursu na najpiękniejszą gwiazdę i szopkę. Nagrody wręczali zwycięzcom: prezydent miasta p. Marcin Witko i starosta tomaszowski p. Mirosław Kukliński. Dla wielu była to też ostatnia możliwość zobaczenia tegorocznej naszej „żywej” szopki. Późniejszy koncert kolęd i pastorałek zagrany w ramach Orszaku przyciągnął wiele osób do naszego kościoła. Ostatnim elementem świętowania była uroczysta Eucharystia.

Źródło: Uroczystość Objawienia Pańskiego - Trzech Króli


Powrót na górę