FUNDACJA „N.S.J. - RODZINA”  
KRS: 0000323481  
PEKAO S.A 68124031451111001022833867  

Wycieczka do Zamościa i Lublina

W dniach 14-15 października Fundacja zorganizowała po raz drugi wyjazd dla grupy seniorów. Wraz z księdzem Piotrem Kępniakiem wyruszyliśmy do Zamościa, malowniczego miasteczka na Lubelszczyźnie. Zamość przywitał gości piękną pogodą.

Miasto to powstało w 1580 roku, założycielem był Jan Zamoyski hetman wielki koronny Rzeczypospolitej Obojga Narodów. Zamość był siedzibą rodu, centrum naukowym, kulturalnym, handlowym i religijnym.

Seniorzy pod opieką przewodnika zwiedzili: Rynek Wielki zwany Perłą Renesansu, Katedrę Zmartwychwstania Pańskiego pw. św. Tomasza Apostoła oraz najstarsze działające w Zamościu – Muzeum Zamojskie mieszczące się w Kamienicach Ormiańskich. Po obiedzie grupa udała się do małej manufaktury na rynku gdzie spróbowała ręcznie wyrabianych cukierków-krówek, polecamy wszystkim, którzy odwiedzą to malownicze miasto. Następnego dnia wycieczka udała się do Lublina gdzie w Archikatedrze św. Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty uczestniczyła w Mszy Świętej odprawionej przez naszego wikariusza. Po Mszy grupa wraz z przewodnikiem zwiedziła świątynię. Katedra, zwana perłą baroku na Lubelszczyźnie, powstała w 1625 roku. Posiada szereg bocznych kaplic gdzie można podziwiać freski, obrazy oraz figury świętych. W ołtarzu bocznym seniorzy mogli podziwiać obraz Matki Boskiej Płaczącej a w kaplicy Najświętszego Sakramentu cudowny Krzyż Trybunalski, który znajdował się kiedyś w kościele św. Michała Archanioła, z którego pozostały obecnie fundamenty. Wspomniane fundamenty grupa miała okazję zobaczyć podczas zwiedzania Starego Miasta. Zburzoną w połowie XIX wieku świątynię uważa się za pierwszą lubelską parafię. W centrum można też było zobaczyć Bramę Grodzką zwaną też Żydowską będącą pozostałością murowanych fortyfikacji obronnych z czasów króla Kazimierza Wielkiego (1342r.). Stanowiła ona przejście z dzielnicy żydowskiej do chrześcijańskiego Starego Miasta. Kolejnymi atrakcjami wyprawy były: Zamek Lubelski oraz Kaplica Świętej Trójcy. Grupa miała okazję spróbować regionalnej potrawy jaką jest cebularz lubelski – małe ciasto drożdżowe z cebulą. Po obiedzie, przed powrotem do Tomaszowa, seniorzy zwiedzili stary browar lubelski stanowiący zaczątki piwowarstwa na tych terenach.


Powrót na górę